Tortharry Death Metal
MetalGate Tortharry na Facebook Tortharry na YouTube Tortharry on Myspace Tortharry na Bandzone
Kontakt

Luboš Gorgan
Mobil: 777 839 805
E-mail: tortharry@seznam.czBiografie CZ - Enghlish version


Czech Death Fest

Tortharry - složení:


Lemy - bass, vocals

Dan - guitars, vocals

Mart

Dan


Panther - drums

Panther


Tortharry - Historie

Skupina TORTHARRY vznikla v srpnu 1991. Bubeník M. "Juan" Jirman a basový kytarista M. Vacek se setkali ve skupině Imago již v roce 1984. Na podzim 1988 přišel na post kytaristy J. Rubeš. Později vystupovali pod názvem Executor, ale deathmetalová historie začíná až s názvem TORTHARRY.
V září 1991 je natočeno první demo "Mezi nebem a peklem". V lednu 1992 doplňuje sestavu kytarista D. Pavlík a TORTHARRY jsou kompletní. Následují dema "Flames of Eternity" a "Incriminated". V této době vzniká i první klip na skladbu "Dirty Mind", který je zhotoven ve spolupráci s P. Jandou a je odvysílán v pořadu Rockmapa.
V polovině roku 1994 je ve studiu Past natočeno první album "When the Memories are free". Tady poprvé obstarává vokály kromě Martina i Dan. Následuje řada koncertů, které nepřetržitě trvají vlastně až dodnes, o což se od roku 1993 stará manager Goro. Od tohoto roku TORTHARRY sbírají zkušenosti i v zahraničí a také odchází dlouholetý manager Aleš Janečka. "Aleši za odvedenou práci moc děkujeme".
V roce 1996 se skupina poprvé seznamuje se studiem "Hacienda" Miloše Dodo Doležala. TORTHARRY nahrávají jednu skladbu na CD "After 10 Years...Tribute to Cliff Burton", která patří k tomu lepšímu na tomto výběru. V roce 1997 je tady natočena i druhá deska TORTHARRY s názvem "Book of Dreams". CD je vyprodukováno ve spolupráci s firmou Taga Records a v květnu je natočen i klip ke skladbě "Stain".
Taga Records však nemá vůbec připravenou slibovanou distribuční síť a TOTHARRY jsou odkázáni pouze na to, co si sami prodají. Díky velké koncertní aktivitě má i přesto deska značný ohlas. K dřívějšímu exotickému Portugalsku přibývají koncerty v Německu, Rakousku, Polsku i na Slovensku. Dvakrát se podaří vycestovat i na zajímavá vystoupení v Litvě a Lotyšsku.
Následují kompilace, na kterých se objevuje materiál z druhé desky. Např. "Creations from a morbid Society - part 2" zanikající firmy Taga, kazety vydané v Litvě, Lotyšsku, dokonce i v Mexiku. V roce 1998 nechybějí TORTHARRY ani na litoměřickém Dynamu. Také odehrají dva koncerty se skupinou DEATH v ČR. Ten druhý dokonce pořádá managemant TORTHARRY.
V únoru 1999 se TORTHARRY odebírají opět do studia "Hacienda" v Žirovnici, aby zde zhotovili album "Unseen". Album vydává v květnu 1999 nová vydavatelská firma CBR Records, za níž stojí majitel studia "Hacienda" Miloš "Dodo" Doležal, který album také produkuje. Deska získává velmi kladné ohlasy nejen v médidích v České republice, ale i v zahraničí. Kapela opět odehraje mnoho koncertů na podporu nové desky.
Za pomoci vydavatelské firmy CBR Records a firmy NSM zastoupené Wolfgangem Sussenbeckem TORTHARRY kontakty v USA a tato navazující spolupráce dostává kapelu až na sampler "Tribute to Death", který vydává v roce 1999 společnost DWELL Records v USA. TORTHARRY nahrají na tento sampler skladbu z alba Leprosy "Pull the Plug" a získávají tím další cenné zkušenosti na trhu v USA.
V průběhu roku 2002 probíhalo ve studiu Hacienda natáčení čtvrtého řadového CD Tortharry, kterého se nemohl z osobních důvodů zúčastnit stálý bubeník TORTHARRY "Juan". Z tohoto důvodu byly na natáčení pozváni dva bubeníci konzervatorista Miloš Maier a vystudovaný konzervatorista Roman Lomtadze. Důvodem pozvání dvou bubeníků současně na natáčení byl náhlý zánět šlach Miloše Maiera. Oba odvedli skvělou práci a výsledkem je čtvrtý počin Tortharry CD "White", které vyšlo opět pod hlavičkou CBR v listopadu 2003. K tomuto CD bylo odjeto turné s Milošem "Dodo" Doležalem a stájovými kolegy COLP na podzim roku 2003.
Dne 28.9.2004 odchází z kapely dlouholetý člen a kytarista Jarda Rubeš, jehož v prosinci 2004 nahrazuje kytarista Martin Hrubý "Máca". "Jardo za vše moc děkujeme".
Po rok a půl trvající pauze zapříčiněné personální změnou se Tortharry opět probouzí k životu a na jaře 2006 začínají připravovat nový materiál k novému CD, který s kapelou připravuje opět nový mladý a nadějný bubeník Jiří „Panther“ Rosa, vzhledem k velké pracovní vytíženosti Juana, který se tohoto nemůže účastnit. Výsledkem je CD "Reborn", které bylo natočeno během srpna a září 2006 ve studiu Shaark v Bzenci a vydáno bylo dne 16.11.2006 pod novou značkou REDBLACK Records. K tomuto CD TORTHARRY vyjeli v září 2006 na společné REBORN Tour s novými stájovými kolegy kapelou Shaark.
Po křtu tohoto CD oznámil zakládající člen kapely Juan, že ze známých důvodů (pracovní vytíženost) je donucen opustit kapelu. Logickým nástupcem se tento den stal „Panther“ a Juan se stal doživotním čestným členem TORTHARRY a za jeho práci a založení Tortharry mu patří poděkování od celé kapely. Datum 25.11.2006 je zlomem v kapele, kdy bylo oficiálně pokřtěno nové CD "Reborn", odešel Juan (zároveň se stal čestným členem Tortharry) a přišel Panther jakožto nový bubeník.
V září 2007 proběhlo turné po Brazílii s kapelami Belphegor a Gorgoroth. Toto skvěle zorganizované a profesionální turné měla na starost firma Tumba productions, která dělá turné po Jiřní Americe všem známým metalovým kapelám.
V průběhu léta 2008 bylo natočeno 12 skladeb pro nové 6.CD, které bylo pojmenováno Round Table Of Suicide. Myšlenkou tohoto CD je poukázat na různé pohnutky, které mohou dovést člověka k tomu, aby sám dobrovolně ukončil svůj život sebevraždou. Nejedná se zde v žádném případě o propagaci sebevraždy jako takové, nýbrž o částečné vysvětlení tohoto velmi komplikovaného lidského rozhodnutí.
V létě 2009 začala kapela tvrdě pracovat na novém albu s názvem Beneath. Nahrávání proběhlo v červenci 2010 ve studiu Šopa pod zvukařským vedením Stani Valáška. Dle názoru mnohých zde vzniklo zatím nejlepší CD Tortharry, které má zároveň i nejlepší zvuk. CD Beneath vyšlo v listopadu 2010 a na jeho podporu bylo odehráno mnoho koncertů nejen po České republice.
V lednu 2012 opouší kapelu kytarista Máca. Kapela se tak nachází ve složité situaci, kdy se snaží najít adekvátní náhradu, ale nikoho takového se nepodařilo sehnat. Hraje se tedy ve třech, jen s jednou kytarou. V této sestavě odehraje v roce 2012 mnoho koncertů, z nichž mezi nejzajímavější bezesporu patří turné se Sepulturou a vystoupení na Brutal Assaultu, MetalGate Czech Death Festu a Gothoom festu.
V září 2012 začíná kapela pracovat na novém materiálu pro 8. CD.
Po vydání alba Follow přibylo hodně zahraničních výjedů, mezi kterými nechyběly skvělé akce a turné v Mexiku, Španělsku, na Maltě, v Holandsku, Německu, Polsku, Rakousku a na Slovensku. Na další album si kapela počkala téměř 5 předlouhých let. Novinkové album Sinister Species vyšlo v lednu 2018 a sklidilo nemalé ohlasy a úspěch. Natáčelo se v novém studiu The Barn, které si kapela nemohla vynachválit. S tímto albem kapela objíždí celou republiku a opět se účastní řady letních festivalů (Kaltenbach Open Air, Gothoom Open Air, Czech Death Fest) a mnoho dalších. K aktuálnímu albu vyšly 2 videoklipy. Nejdříve ke skladbě Without a Break a následně na konci roku 2018 Odd Man Out + kapela uvedla na trh první řadu svých parfému pro muže i ženy.

V Tortharry hráli:

Máca
Martin "Máca" Hrubý
Kytara 2004 - 2011

Slave

Juan

Jarda "Slave" Rubeš
Kytara 1991 - 2004
Nyní kapely: Jesus Om, Asfalto
M. "Juan" Jirman
Bicí 1991 - 2006
Nyní čestný člen Tortharry


 Poslední aktualizace: 15.06.2021, 15:22


© Tortharry - powered by gogo - webmaster@tortharry.cz

NAVRCHOLU.cz